Berme pečeň vážne

Berme pečeň vážne

Slovensko je prvé vo svete vo výskyte cirhózy pečene. Naša nemocnica v úzkej spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou dnes spustila, pod názvom SIRIUS, preventívny skríning pečene, ktorého cieľom je odhaliť ochorenie pečene vo včasnom štádiu, kedy je ešte liečiteľné.

Prvý skríning sa uskutočnil v nemocnici a bol určený pre zdravotníkov, ktorí majú, najmä v poslednom období, na prevenciu menej času. Vyšetrenia pre verejnosť budú najbližšie pokračovať 24.8. v Podunajských Biskupiciach, 6.9. a 13.9 v Podbrezovej a Hronci a pripravujú sa aj v ďalších mestách.

Skríning je určený pre všetkých, je bezbolestný, zadarmo a trvá približne polhodinu. Pozostáva zo zistenia anamnézy, odberu kvapky krvi a elastografie, čo je najmodernejší spôsob zistenia tuhosti pečene. Ak sa u vyšetrovaného zistí začínajúce ochorenie, dostane „zelenú kartu“, ktorá mu zaručí vyšetrenie na najbližšej hepatologickej ambulancii. 

 

Najčastejšou príčinou úmrtia dospelých v SR je choroba pečene

 

Cieľom skríningu je zistiť fibrózu pečene, čo je počiatočné štádium tuhnutia pečene a skorou liečbou a úpravou životosprávy zabrániť  u postihnutého rozvinutiu ochorenia do štádia cirhózy, kedy pečeň prestáva plniť svoju funkciu. Štatistiky sú pre Slovensko alarmujúce a hepatológovia na tento trend upozorňujú už niekoľko rokov. Podľa prestížneho vedeckého časopisu Lancet má Slovensko najvyšší výskyt cirhózy pečene na svete. „Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia nám dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Podľa NCZI patrí k najčastejšej príčine úmrtí v produktívnom veku. Ochorenie pečene sa vyvíja aj niekoľko rokov a pretože vôbec nebolí, človek s 10-ročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako, ako ten bez ochorenia. Práve to je nebezpečné. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať  až vo vyšších štádiách, kedy už je ochorenie ťažko zvrátiteľné. Je potrebné si uvedomiť, že zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím.  Na Slovensku je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov, ale žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, ktorá je priamym následkom súčasného životného štýlu – veľa nezdravého jedla a málo pohybu,“ podrobne vysvetľuje MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

 

Chceme znížiť výskyt cirhózy

 

Neblahé štatistiky vnímajú hepatológovia vážne a aj samotný názov aktivity – SIRIUS je odvodený od spojenia liver serious. Získané dáta budú hepatológovia skúmať a analyzovať. Vďaka skríningu chcú zároveň doplniť chýbajúce údaje potrebné na definíciu rizikových skupín u ktorých sa fibróza vyskytuje najčastejšie.  Získané výsledky budú môcť použiť ako relevantný zdroj informácii napríklad zdravotné poisťovne, alebo Ministerstvo zdravotníctva SR pre zavedenie prípadných preventívnych programov.

image_pdfimage_print