BABÄTKÁ NA NEONATOLOGICKEJ KLINIKE DOSTALI KU DŇU DETÍ NEZVYČAJNÝ DARČEK

Domov / Uncategorized @sk / BABÄTKÁ NA NEONATOLOGICKEJ KLINIKE DOSTALI KU DŇU DETÍ NEZVYČAJNÝ DARČEK
BABÄTKÁ NA NEONATOLOGICKEJ KLINIKE DOSTALI KU DŇU DETÍ NEZVYČAJNÝ DARČEK

BABÄTKÁ NA NEONATOLOGICKEJ KLINIKE DOSTALI KU DŇU DETÍ NEZVYČAJNÝ DARČEK

Nadácia Križovatka darovala z verejnej zbierky Neonatologickej kliniky SZU pri FNsP F. D. Roosevelta tri monitory dychu. Táto zdravotnícka pomôcka je účinným prostriedkom monitorovania porúch dýchania u novorodencov, čím pomáha v prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat SIDS. „Snažíme sa vybaviť monitormi dychu všetky novorodenecké oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky“ uvádza riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.
Banskobystrická linika má spolu 33 novorodeneckých lôžok. Nadácia ju od roku 2008 pomohla darmi vybaviť spolu 19 monitormi. Časť monitorov zakúpila nemocnica a dnes má takmer každé bábätko postieľku vybavenú „strážcom“ jeho dýchania. „Monitory, tak ako každá technológia, sa časom opotrebúvajú, a aj tie naše je potrebné meniť. Aj keď máme vybavenú takmer celú kliniku veríme, že Nadácia križovatka sa bude tomuto druhu pomoci venovať ešte veľmi dlho,“ uviedla prednostka kliniky Jana Nikolinyová.

Nadácia v spolupráci s Neonatologickou klinikou SZU zabezpečuje aj zapožičiavanie monitoru dychu pri odchode novorodenca z pôrodnice. Dokonca je možné monitor doručiť aj priamo domov. Túto možnosť už využilo 514 mamičiek, ktoré sa rozhodli rodiť vo FNsP F. D. Roosevelta.

Príčiny vzniku syndrómu náhleho úmrtia nie sú dostatočne objasnené, pravdepodobne dochádza k zlyhaniu riadiaceho centra pre dýchanie. Známe sú len rizikové faktory.
Vyššie riziko výskytu SIDS je u novorodencov s nižšou pôrodnou hmotnosťou, u predčasne narodených novorodencov. Postihuje však aj úplne zdravé, donosené dojčatá. Najrizikovejšie obdobie je počas prvého polroka a trvá až do konca prvého roka života dieťaťa.

image_pdfimage_print