Algeziologická klinika FNsP F. D. Roosevelta – miesto, kde sa lieči chronická bolesť

Domov / Nezaradené / Algeziologická klinika FNsP F. D. Roosevelta – miesto, kde sa lieči chronická bolesť

Algeziologická klinika FNsP F. D. Roosevelta – miesto, kde sa lieči chronická bolesť

Na Algeziologickej klinike SZU sa venujú predovšetkým diagnostike a liečbe ťažkých stavov chronickej bolesti a to tak nádorového, ako aj nenádorového pôvodu. Pacienti sa na toto pracovisko dostávajú po odoslaní iným špecialistom, resp. praktickým lekárom.
Najčastejšie liečenými stavmi sú bolesti pri zhubných nádoroch, ale aj chronické bolesti chrbta, brucha a malej panvy či poškodenia nervov. Taktiež tu ošetrujú pacientov s akútnou bolesťou, napríklad s tzv. postpunkčnou bolesťou hlavy po anestéziách.
Liečba je individuálne vybratá pre každý prípad zvlášť. Ide o spojenie farmakologickej
a nefarmakologickej terapie. Špeciálnu a často používanú skupinu liečebných postupov tvoria anesteziologické postupy /obstreky, infiltrácie, blokády nervov, zavádzanie katéterov ku nervom, nervovým pleteniam a k mieche/ či technika bankovania /vákuumterapia/, známa už v staroveku.
Algeziologická klinika je na Slovensku jediné samostatné pracovisko tohto druhu s lôžkovou časťou. Zároveň je zatiaľ jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré sa zaoberá implantáciou liekových púmp trvale podávajúcich morfín priamo ku mieche. Ako alternatívu k liekovým pumpám začali tento rok v spolupráci s neurochirurgami v Bratislave implantovať pacientom s chronickými bolesťami chrbta a končatín miechové stimulátory.

image_pdfimage_print