17. november je venovaný tým najmenším bojovníkom

17. november je venovaný tým najmenším bojovníkom

Svetový deň predčasne narodených detí si každoročne pripomíname dnes – 17. novembra. Tento deň je venovaný tým najmenším a zároveň najstatočnejším bojovníkom, ktorí to od svojho príchodu na svet nemajú vôbec jednoduché. Predčasne narodené detičky sa na svojej ceste životom už od začiatku stretávajú s množstvom nástrah a prekážok v podobe rôznych ochorení a infekcií. Často sa stáva, že tieto detičky nemajú vyvinuté všetky životne dôležité orgány, a preto trávia svoje prvé mesiace života v nemocnici.

O predčasniatka sa u nás starajú na Neonatologickej klinike SZU, kde dlhodobo dosahujú výborné výsledky v starostlivosti o extrémne nezrelých a kriticky chorých novorodencov a právom patrí medzi najlepšie pericentrá u nás. Neonatologická klinika disponuje moderným technickým a prístrojovým vybavením, ktoré je v starostlivosti o takýchto novorodencov nevyhnutné.

Ročne sa u nás narodí približne 200 až 250 predčasniatok. Doteraz váhovo najmenšie predčasniatko sa narodilo v 25. týždni tehotenstva s váhou len 380 gramov. Najviac nezrelé boli dvojičky, ktoré sa narodili v 22. týždni tehotenstva s hmotnosťou len 450 a 508 gramov.

Za prvý polrok 2022 sa u nás narodilo už 101 predčasniatok, z toho 18 malo pod 1000 gramov.

Vyjadrenie spolupatričnosti s rodinami predčasne narodených detí sa nesie už niekoľko rokov v purpurovej farbe, ktorá je oficiálnou farbou predčasniatok. Symbolicky sme preto aj my dnes zmenili našu typickú kombináciu farieb na purpurovú s tmavomodrou.

Prajeme všetkým rodičom a bábätkám veľa zdravia a síl, aby im ich detičky prinášali len úsmev na tvári a veľa radosti.

image_pdfimage_print